נזקי גוף

נזקי גוף יכולים להיגרם כתוצאה מתאונות המתרחשות בסיטואציות רבות ומגוונות בחיינו, כמו תאונת דרכים, רשלנות רפואית, תאונת עבודה, נזקים לגוף כתוצאה ממפגע בדרך, מנפילה במדרגות קופת החולים, או באינספור מקרים אחרים. תחום נזקי גוף כולל בתוכו מגוון רחב של מקרים וסוגי פגיעות אשר דורשים התייחסות משפטית ומקצועית שונה של עורך דין מנוסה בתחום נזקי הגוף.

לדוגמא, הנזק שנגרם לתינוקה של יולדת אשר תובעת בגין רשלנות רפואית בהריון (למשל חוסר אבחון מום), שונה מן הנזק אשר נגרם לקשיש שנפל במדרכה ושבר את מפרק הירך, או שונה מהנזק שנגרם לבחור שנפגע כתוצאה מדריסת רכב שלא נתן לו זכות קדימה.  כל פגיעה שקרתה כתוצאה ממקרים אלו (ואחרים) פירושה נזקי גוף, אולם כל אחת מתבססת על חוקים, סעיפי חוקים ותקנות שונים.

במקרים שתוארו, מדובר על עוולת הרשלנות בפקודת הנזיקין, על חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, וכן על פקודת העיריות, חוק התכנון והבניה ועל תקנות בקשה להיתר ואגרות, כולם כאמור להקשר נזקי הגוף.

סוגי הנזקים

גם הנזקים והפגיעות משתנים מאדם לאדם וממקרה למקרה. חלק מהפגיעות יכולות להיות חולפות, אך חלק מהפגיעות הן כרוניות ובריאותו של הנפגע לא תחזור להיות במצב תקין. כמו כן, הפגיעה יכולה להיות נפשית, גופנית או כפי שהניסיון מלמד, מקרים רבים בהם גם פגיעה נפשית וגם גופנית. כאשר התובע נפגע גופנית ונפשית, יהיה לו קושי גדול לחזור לשגרת חייו, לרבות למקום עבודתו. פיצוי כספי מהגורם שנושא באחריות על הנזק שנגרם הוא שיכול לעתים להוות "גלגל הצלה" בחייהם של מאות ואלפי נפגעים. אמנם הנפגע לא יחזור לבריאות תקינה ואיכות חייו תשתנה, אך פיצוי כספי בהחלט יוכל לאפשר לו לקבל טיפולים, לרכוש תרופות ולהקל את שגרת החיים החדשה שנכפתה עליו.

פגיעה ואשמה

  • על מנת להגיש תביעת נזקי גוף, התובע בראש ובראשונה צריך להוכיח כי הוא באמת נפגע.

לשם כך, נדרשת חוות דעת רפואית אותה כותב רופא מומחה לאחר שבדק את התובע. חוות דעת זו צריכה לכלול כמה נקודות חשובות ובהן התייחסות ותיאור מפורט לסוג של הפגיעה, לחומרתה של הפגיעה, וכן להשפעה של הפגיעה על חייו של הנתבע. בנוסף, חוות הדעת צריכה לפרט ככל הניתן את הקשר שבין הפגיעה עליה דיווח התובע, לבין הנזק שנגרם לו – נזק גופני, נזק נפשי או נזק גופני ונפשי.

  • על מנת לקבל פיצוי – התובע צריך להוכיח את אשמתו של הנתבע. הוכחת אשמה הינה דבר מורכב

וקשה מאוד והיא המפתח להצלחה בתביעות של נזקי גוף בכלל, ובמקרי רשלנות רפואית בפרט.

במקרים רבים של תביעות נזקי גוף, קשה מאוד להוכיח את אשמתו של הגורם שאחראי לפגיעה , שכן מדובר בתיקים מורכבים וסבוכים בהם מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה ובעל ידע נרחב בתחום.

הוכחת קשר

כאמור, תביעות נזקי גוף שונות ממקרה למקרה, על כן גם הקשר שנדרש להוכיח את אשמתו של הנתבע משתנה לפי סוג תת-תחום התביעה (תאונת דרכים, רשלנות רפואית וכדומה).

  • תאונת דרכים: בתביעות נזקי גוף מסוג זה, צריך להוכיח קשר סיבתי בין הפגיעה לבין הנזק, אולם בתאונות דרכים יותר קשה להוכיח את הקשר, לעומת מקרים אחרים, שכן בתביעות אלו בית המשפט ממנה מומחים רפואיים מטעמו והם שיקבעו האם יש או אין קשר.
    בתביעות נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים שבית המשפט ממנה בהן מומחים, צוות התביעה חייב לאסוף חומרים באופן מקצועי ויסודי, במטרה שלמומחים תוצג תמונה מדויקת ככל האפשר אודות נסיבות מקרה התביעה, וכן של השלכותיו של המקרה על הנפגע-התובע.
  • רשלנות רפואית: בתביעות אלו צריך להוכיח קשר סיבתי מובהק בין הטיפול הרפואי שניתן לתובע (או היעדר טיפול),  לבין מצבו הרפואי או הנפשי. מדובר בתביעות מורכבות וקשות להוכחה, בהן נדרש בהכרח עורך דין מנוסה בתחום נזקי הגוף בכלל ורשלנות רפואית בפרט.

עורך דין מנוסה בנזקי גוף יגדיל את סיכוי התביעה וייעזר בשירותים של גורמים רפואיים חיצוניים טובים ככל האפשר שייטיבו  לתאר את סוג הפגיעה בהיבט הרפואי כך שניתן יהיה להוכיח ואת הקשר שיש בינה לבין התאונה שקרתה לתובע.

בכל מקרה, חשוב לפנות אל עורך הדין בפרק זמן קצר ככל הניתן מרגע הפגיעה, שכן לוחות זמנים קצרים יסייעו בשלב איסוף החומרים הנדרשים להוכחת הקשר הסיבתי שבין התאונה שקרתה לבין הנזק הגופני ו/או נפשי או שניהם, שנגרם לתובע.

אם נדחית על ידי חברת הביטוח, רצוי להסתייע בעורך דין בעל ניסיון בתביעות בביטוח שיוכל להפוך את הדחייה – ולהשיג עבורך את הפיצוי.

ליצירת קשר התקשר/י 073-2291380 או לחצ/י כאן.

דילוג לתוכן