עורך דין אובדן כושר עבודה

עורך דין אובדן כושר עבודה דוד פייל ושות'

עו"ד אובדן כושר עבודה שונה בעבודה מעורך דין העוסק בדיני עבודה, שכן עורך דין אובדן כושר עוסק בדרך מימוש והשגת הפיצוי מכח פוליסת אכ"ע ולא בחיקוקים העוסקים בתנאים או זכויות סוציאליות אחרות.

אובדן כושר עבודה עשוי להיגרם ממצבים רבים ובהם:

 • כתוצאה ממחלה או תאונה
 • כתוצאה מתאונת דרכים
 • כתוצאה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע

אובדן כושר עבודה מלא ואובדן חלקי

 1. אובדן כושר עבודה מלא: כאשר הנפגע מאבד לפחות 75% מיכולת השתכרותו (ועד 100%), הוא אינו יכול להתפרנס ולעבוד בעבודה אחרת.
 2. אובדן כושר עבודה חלקי: כאשר הנפגע עדיין יכול להתפרנס, אך לא באותו אופן שקדם למקרה אובדן הכושר –  זאת כאשר מאבד לכל הפחות 25% מכושר עבודתו ולכל היותר 74%.

אובדן כושר עבודה לצמיתות ואובדן זמני

אובדן כושר עבודה לצמיתות פירושו שהמבוטח נפגע באופן בלתי הפיך והוא לא יוכל לשוב ולתפקד כפי שתיפקד טרם הפגיעה וזאת לכל ימי חייו.

אובדן כושר עבודה זמני הינו אובדן לפרק זמן של מספר חודשים או מספר שנים שלאחריהם המבוטח שב לפעילות סדירה או חלקית.

את מי תובע עורך דין אובדן כושר עבודה?

כל אזרחי המדינה מבוטחים במסגרת המוסד לביטוח לאומי.

הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי עשויה לזכות את הנפגע באחוזי נכות ובקבלת גמלה חודשית של נכות כללית. קצבת הנכות קבועה בחוק ואינה נגזרת ממשכורתו של התובע, אלא היא נקבעת לפי דרגת אי-כושר שתקבע לו: נכון לחודש מרץ 2018, קצבה חודשית מלאה בסך 3,272 ₪ תשולם לבעלי 100% או 75% אי כושר.

אמנם כל אזרחי המדינה מבוטחים, אך קיימת סבירות גבוהה כי רמת החיים של מי שיסתמך על הקצבה המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי בלבד – תרד באופן משמעותי.

לכן, לחלק ניכר באוכלוסייה גם יש ביטוח אובדן כושר עבודה פרטי שנועד להבטיח פיצוי כלכלי ראוי שיוכל למלא את החוסר במשכורת של הנפגע ולא לפגוע ברמת החיים כפי שהייתה בטרם האובדן.

ביטוח אובדן כושר עבודה פרטי – ניתן לרכישה באופן פרטי או על ידי המעסיק. חשוב לדעת, כי על פי צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, וצו הרחבה לפנסיה חובה – לפי חוק הסכמים קיבוציים התשי"ז-1957, ביטוח אובדן כושר עבודה הוא חלק מהותי בקרן הפנסיה, אולם אינו קיים בתכניות ביטוח פנסיוני אחרות.

בניגוד לתשלומי נכות מהביטוח הלאומי, בביטוח אובדן כושר עבודה פרטי סכום הפיצוי הינו עד לגובה 75% מהשכר הממוצע של המבוטח, סכום אשר יכול להבטיח לנפגע רמת חיים נאותה.

עו"ד אובדן כושר עבודה מומחה להצלחה בתביעה

מבוטחים רבים לא בודקים ויורדים לפרטי פרטים בפוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה שברשותם, אך כאשר הם מבקשים להגיש תביעה ולקבל תגמול חודשי הם נתקלים בקושי לממש את זכותם מול חברות הביטוח השונות.

ישנים מקרים שבהם מבוטחים שניגשים לתבוע את החברה המבטחת מבינים, כי למרות ששילמו שנים רבות להבטיח לעצמם כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה, הם אינם מכוסים וזאת בשל סעיפים מסוימים הקיימים בפוליסות:

 • דרישת 75% – על המבוטח להוכיח שהוא איבד לכל הפחות 75% מכושר עבודתו כדי לקבל פיצוי מלא. לדוגמא: לפני קרות האירוע (מחלה / תאונה וכיוצ"ב) המבוטח יכול היה לעבוד 10 שעות ביום. לאחר התאונה, יכולת העבודה שלו ירדה ועומדת על 4-5 שעות ביום לכל היותר. במקרה כזה, לא ישולם לו פיצוי כספי כי הוא לא איבד 75% מיכולת ההשתכרות שלו, אלא אם רכש הרחבה לפוליסה המעניקה פיצוי במקרה של אובדן כושר עבודה חלקי.
 • שלושה חודשי המתנה – מרבית הפוליסות כוללות סעיף לפיו הן תכנסנה לתוקף רק לאחר תקופת המתנה של 91 ימים. כלומר, במשך שלושת החודשים הראשונים לאובדן כושר העבודה, המבוטח לא יקבל פיצוי כספי מהחברה המבטחת.
 • עיסוק סביר – סעיף עיסוק סביר מצוי בפוליסות רבות והוא מונח אשר נתון לפרשנות. פירושו כי הפיצוי הכספי ישולם למבוטח רק כאשר הוא אינו יכול לעבוד בעיסוקו או בעיסוק אחר שמתאים לניסיונו, לכישוריו ולהשכלתו. הסעיף עשוי לעורר מחלוקות שאינן לטובתו של המבוטח.

לכן, רבים (בעיקר בעלי מקצועות מסוימים) בוחרים להגדיר ולבטח בפוליסה תחום עיסוק ספציפי.

דברים שעליך לדעת

 • ניתן לבטח בפוליסות גם פיצוי כספי במקרה של אובדן כושר חלקי (שקטן מ-75%).
 • חברות הביטוח הפרטיות דוחות כ-30% מהתביעות המוגשות להן.
 • חברות הביטוח קובעות בדיקה על ידי רופא מומחה מטעמן, ובמקרים רבים נקבע שלמבוטח יש אובדן כושר חלקי. בדרך זו הן מתנערות מתשלום מלא למבוטחים.
 • ניתן לתבוע גם את המוסד לביטוח לאומי וגם את חברת הביטוח הפרטית.
 • חשוב להתייעץ עם עורך דין שמומחה בתביעות אובדן כושר עבודה, שכן במקרים רבים ניתן להפוך את החלטות חברת הביטוח ולהשיג פיצוי למבוטחים.
 • בכל מקרה של דחייה, אל תרימו ידיים!

פנו עכשיו לעורך דין אובדן כושר עבודה ממשרד פייל ושות’

אם נדחית על ידי חברת הביטוח, רצוי להסתייע בעורך דין בעל ניסיון בתביעות בביטוח שיוכל להפוך את הדחייה – ולהשיג עבורך את הפיצוי.
ליצירת קשר התקשר/י 073-2291380.


מאמרים בנושא אובדן כושר עבודה:

ינואר 29, 2019

תביעת אכ"ע נדחתה בטענת חריג הריון/לידה בפוליסה – ההחלטה התהפכה!

חברת הביטוח דחתה תביעתה של יולדת שחוותה התפרצות מאניה דפרסיה לאחר שילדה. לטענת חברת הביטוח, בפוליסה ישנו חריג לפי אובדן כושר עבודה כתוצאה מהריון/לידה לא יזכה בפיצוי. אולם, בעקבות תביעה משפטית שהגשנו ולמרות קיומו של החריג בפוליסה, הצלחנו להשיג לתובעת […]
ינואר 29, 2019

התביעה נדחתה בטענה שהמבוטח יכול לעבוד בתפקיד אחר – ההחלטה התהפכה!

התובע, חקלאי עובד אדמה שחלה במחלת ריאות והגיש תביעת אובדן כושר עבודה לחברת הביטוח. תביעתו נדחתה בטענה שהוא יכול לעבוד כ"מנהל" , מבלי לבצע עבודת כפיים ובדרך זו לא תהיה בעיה אל מול מחלת הריאות ממנה סובל. לאחר הליך משפטי […]
ינואר 29, 2019

תביעת אובדן כושר עבודתה נדחתה בטענה שטענות המבוטח לא נכונות – ההחלטה התהפכה!

התובע נפגע לאחר רכיבה על סוס ושולמו לו תגמולי אכ"ע מחברת הביטוח במשך מספר שנים. אלא, שכעבור כמה שנים המבטחת הפסיקה את התשלומים בטענה שחקירות שביצעה העידו כי טענותיו של התובע בגין מצבעו הרפואי – אינן נכונות. בתביעה שהגשנו עבור […]
ינואר 29, 2019

חברת הביטוח דחתה בטענה שפוליסת אכ"ע בוטלה עקב תשלום – ההחלטה התהפכה!

התובעת, מנהלת בכירה, החלה בשנת 2011 להתנהג באופן מוזר ובסוף השנה פוטרה מעבודתה. התובעת הפסיקה לשלם פוליסת ריסק זמנית שהייתה ברשותה (והפוליסה בוטלה), זאת בניגוד גמור לאופן התנהלותה ואחריותה. כעבור שנים ספורות היא אובחנה כחולה באלצהיימר. בעקבות פניית בן זוגה […]
מרץ 27, 2018

תביעות אובדן כושר עבודה: הטענות הנפוצות של חברות הביטוח

לחברות הביטוח יש דרכים שונות ומשונות להתחמק מתשלום למבוטחים. קיימות 3 סיבות נפוצות לדחיית התביעות, אולם בכל מקרה של דחייה, אסור לוותר ויש לדרוש את הפיצוי מהחברה המבטחת. עו"ד דוד פייל 30% מתביעות אובדן כושר עבודה נדחות על ידי חברות הביטוח, […]
מרץ 27, 2018

תביעות אובדן כושר עבודה – אסור להרים ידיים!

אם אתם מחזיקים בפוליסת אובדן כושר עבודה אבל חברת הביטוח מערימה קשיים ומסרבת לשלם על תביעתכם, דרשו את הפיצוי המגיע לכם ואל תוותרו! כשתביעות בגין אובדן כושר עבודה מגיעות לפתחו של בית המשפט, ברוב המקרים, חברות הביטוח מקבלות "רגליים קרות" […]
דילוג לתוכן